tamas petrolul

Fundaşul Gabriel Tamaş, ultima oară la FC Voluntari, a fost transferat, joi, de Petrolul Ploieşti, el semnând un contract valabil până în 2024 cu gruparea nou-promovată în Liga I de fotbal.

„Gabriel Tamaş este de astăzi jucătorul Petrolului Ploieşti. Experimentatul apărător a semnat cu clubul nostru un acord valabil până în vara anului 2024. Jucătorul cu 67 de selecţii în prima reprezentativă ‘tricoloră’ va fi astfel unul dintre stâlpii defensivei ‘galben-albaştrilor’ în noul sezon, experienţa şi valoarea sa urmând cu siguranţă să ajute echipa noastră în atingerea obiectivelor propuse”, anunţă clubul prahovean pe site-ul său oficial.

Tamaş a declarat că îşi doreşte că îi facă fericiţi pe suporterii ploieşteni.

„Mi s-a părut foarte interesant proiectul de la Ploieşti şi a contat foarte mult faptul că Petrolul este un club de tradiţie, cu nişte fani extraordinari. În plus, cunosc oameni în Ploieşti cărora le place foarte mult fotbalul şi mie îmi place să fac oamenii fericiţi. La Astra i-am făcut, la Voluntari i-am făcut, acum sper să facem şi Ploieştiul fericit”, a afirmat fundaşul central.

Vezi și VIDEO | FC Petrolul Ploiești şi-a asigurat promovarea în Liga I de fotbal

În vârstă de 38 de ani, Gabriel Tamaş a jucat în străinătate la formaţiile Spartak Moscova, Galatasary Istanbul, Celta Vigo, AJ Auxerre, West Bromwich Albion, Doncaster, Watford, Cardiff City, Hapoel Haifa, iar în ţară la Dinamo Bucureşti, CFR Cluj, FCSB, Astra Giurgiu, Universitatea Cluj şi FC Voluntari. El are în palmares un titlu de campion şi trei Cupe ale României, precum şi Cupa şi Supercupa Israelului.

Până acum, Petrolul i-a mai transferat pe fundaşul dreapta Florin Borţa (Universitatea Craiova), pe atacantul Gheorghe Grozav (MTK Budapesta) şi mijlocaşul central Lucian Mihai Dumitriu (CS Mioveni), în lot revenind şi fundaşul Antoniu Manolache după împrumutul la CSM Reşiţa.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.