Petrolul Ploiești a învins Dinamo București, pe stadionul “Ilie Oană” din Ploiești cu scorul de 1-0, în cadrul etapei cu numărul 22 din SuperLiga României.

Partida a fost una extrem de strânsă, iar la pauză s-a intrat la egalitate, scor 0-0.

În momentul în care partida se îndrepta spre un final care le-ar fi mulțumit pe ambele echipe, Jair a șutat excelent la colțul lung și l-a învins pe Golubovic.

Astfel, Petrolul a reușit să obțină toate cele trei puncte și să urce până pe locul șapte, cu 30 de puncte acumulate.

De cealaltă parte, Dinamo rămâne penultima în SuperLiga, cu doar 16 puncte.

Luptă s-a dus pe teren între cele două echipe, la propriu, din cauza terenului stricat și mai rău de zăpadă, dar a fost o luptă și între cele două galerii, care s-au întrecut în aprins și aruncat torțe.

Citiți și LIVE | Atmosferă incendiară la Ploiești, pe Stadionul “Ilie Oană” | Petrolul vs. Dinamo

Suporterii Petrolul au dat tonul, când au început asaltul, în minutul 9. Fumul a cuprins repede stadionul, iar arbitrul a fost nevoit să întrerupă partida. A reluat-o 3 minute mai târziu, când atmosfera s-a mai liniștit puțin și perdeaua de fum s-a mai disipat.