În perioada 15–18 aprilie, un grup de exportatori români și reprezentanți ai mediului academic, parte din ecosistemul Business Network Connect și sub egida Asociației Centrelor de Afaceri pentru Export (ACEX), a efectuat o vizită la Tanger, Maroc. Evenimentul a fost realizat cu sprijinul Biroului de Promovare Comercial-Economică din Tanger, coordonat de domnul ministru consilier Remus Rădulescu. Pentru delegația din România, a devenit evident potențialul tot mai mare al acestui veritabil „centru strategic de comerț internațional”.

Au fost purtate discuții în cadrul zonelor libere Tanger și Nador, precum și cu importatori din domeniile construcțiilor, mobilei, produselor sanitare, agriculturii, echipamentelor și componentelor pentru industria de transport.

De asemenea, delegația ACEX a fost primită cu căldură la sediul Camerei de Comerț și Industrie din Tanger, ocazie cu care s-au pus bazele participării românești la târgul internațional WayTech (21–23 mai 2025), dedicat tehnologiilor inovative digitale. La acest eveniment vor fi implicate clusterele Smart Alliance și Danube Engineering Hub, precum și centrul de inovare digitală Wallachia eHub.

În același timp, delegația a fost primită de cea mai prestigioasă universitate din Maroc, recunoscută ca pepinieră a antreprenorilor de succes și a factorilor de decizie din administrația publică. În acest context, a fost semnat un acord de colaborare între L’École Nationale de Commerce et de Gestion de Tanger (ENCG-Tanger) și Facultatea de Științe Economice din cadrul Universității Petrol-Gaze din Ploiești, urmând a fi dezvoltate proiecte comune între cele două instituții.

Mulțumim organizatorilor, în special domnului ministru consilier Remus Rădulescu, pentru deschiderea creată. Acordul semnat reprezintă o premieră pentru o universitate din România în relația cu o instituție de învățământ superior din Maroc și stabilește premisele dezvoltării unor proiecte comune de cercetare, mobilități academice și schimburi de bune practici. Această inițiativă constituie un pas important spre internaționalizare și consolidarea relațiilor academice dintre România și Maroc, urmând ca în perioada următoare să fie demarate acțiuni concrete în sprijinul studenților, cadrelor didactice și mediului socio-economic din ambele țări, a declarat prof. univ. dr. Irina Gabriela Rădulescu, decan al Facultății de Științe Economice, UPG Ploiești.

„Marocul știe să navigheze într-un peisaj global complex, marcat de dispute comerciale. Am constatat că dispun de o viziune strategică, concretizată printr-o rețea extinsă de zone libere și mecanisme de accelerare a afacerilor, care permit exportatorilor și investitorilor — inclusiv din România — să beneficieze de acordurile de liber schimb semnate de Maroc cu state din Africa și SUA. Din perspectiva exportatorilor români, Marocul poate reprezenta o placă turnantă pentru accesarea piețelor care nu sunt afectate de războaiele comerciale majore, cum ar fi cele dintre SUA, China și Uniunea Europeană,” a declarat Costin Lianu, manager Business Network Connect și președinte ACEX.

Zonele de liber schimb europene, precum cele din Spania, Polonia și Olanda, oferă în general o infrastructură dezvoltată, acces la piața UE și diverse stimulente financiare. Cu toate acestea, zonele libere din Maroc devin din ce în ce mai atractive datorită accesului preferențial pe piețele internaționale. Marocul are acorduri de liber schimb (ALS) cu peste 60 de țări, inclusiv Uniunea Europeană, Statele Unite, Turcia și țările Ligii Arabe. Aceste acorduri permit companiilor din zonele libere să exporte bunuri cu taxe reduse sau zero, oferindu-le un avantaj competitiv semnificativ pe plan internațional.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.