Cu doar câteva zile înainte de primul clopoțel, entuziasmul și pregătirile febrile au cuprins Grădinița cu Program Prelungit nr. 33 Ploiești, Grădinița cu Program Normal din cadrul Școlii Gimnaziale „Andrei Mureșanu” Ploiești și Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu” din Ploiești. Aceste instituții de învățământ sunt gata să-și deschidă porțile pentru a-i primi pe cei mici și pe elevi într-un mediu cald, primitor și pregătit cu grijă pentru un nou an educațional.

Directorul Școlii Gimnaziale „Andrei Mureșanu”, prof. Anca Andreea Ștefănescu, a transmis un mesaj emoționant, plin de apreciere și recunoștință față de colegii săi, cadrele didactice, care au depus un efort considerabil pentru a pregăti spațiile de învățământ. „Dincolo de munca asiduă și constantă din această perioadă, se află oameni minunați, mult suflet depus, multe trăiri și emoții”, a declarat aceasta. Fiecare detaliu al pregătirilor reflectă pasiunea și dedicarea profesorilor, care așteaptă cu nerăbdare revederea cu preșcolarii și elevii.

Spațiile grădinițelor și ale școlii au fost amenajate cu dragoste și respect pentru educație, fiecare colțișor fiind gândit pentru a oferi copiilor un mediu propice învățării și dezvoltării. „Toate cadrele didactice au pregătit spațiile grădinițelor și ale școlii, cu gândul la momentul revederii cu preșcolarii și elevii noștri, dar și cu sufletul deschis, cu dor, cu drag și cu respect pentru tot ce înseamnă EDUCAȚIE”, a mai spus prof. Ștefănescu.

În calitate de director, dar și de coleg, prof. Anca Andreea Ștefănescu a ținut să felicite întreaga echipă pentru profesionalismul și umanitatea de care dau dovadă: „Vreau să vă felicit din suflet, să vă spun că sunt tare mândră de voi toți și vă mulțumesc pentru toată munca voastră și pentru OAMENII MINUNAȚI care sunteți! FELICITĂRI!”. Aceste cuvinte subliniază nu doar efortul colectiv, ci și spiritul de comunitate care definește aceste instituții.

Astfel, Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu” și grădinițele aferente din Ploiești se pregătesc să înceapă anul școlar cu optimism, cu dorința de a inspira și de a contribui la formarea noilor generații. Emoțiile primei zile de școală sunt împărtășite atât de elevi și preșcolari, cât și de dascălii care, cu inimile deschise, sunt gata să facă din educație o adevărată sărbătoare.

Un nou an școlar plin de realizări și momente memorabile stă să înceapă!